Звіт старости села Біловарці
Звіт про свою роботу старости села Біловарці Тячівського району Ярослави Онуфрій за звітний період з 01.12.2020 року по 15.05.2021 року.
Свій звіт хочу розпочати словами Тараса Шевченка: “Мені здається, якби батьківщина моя б була найбіднішою на землі – і тоді вона мені здавалася б кращою від Швейцарії і всіх Італій. Ті, котрі бачили одного разу нашу країну, кажуть, що бажали б жити і померти на її прегарних полях. Що ж нам казати, її дітям? Належить любити і пишатися своєю прегарною матір’ю”. І в продовження цих безцінних слів великого Кобзаря хочу додати, що любім і з гордістю пишаймося своїми рідними Біловарцями, де кожна стежина, дерево, кущик нам нагадує про батьків, дідів, про наше дитинство, про минуле рідного краю…
Час протікає дуже швидко і чомусь таке враження, що мало зроблено, хочеться більше, але з кожним днем нам «затягують пояси» і дають зрозуміти, що доля села в руках самих її жителів.
Отож, все по порядку...
Тішити себе ілюзіями, що хтось подбає краще за нашу громаду, ніж ми самі, означає, що ми, або дуже наївні, або ще не розуміємо стан справ у змінах, які відбуваються в країні, тобто, що собою представляє децентралізація. Мої думки щодо об’єднання і не тільки… висловлю пізніше, а тепер хочу зупинитися на роботі.
Хочу зупинитися трішки на освітленні території села… В березні – квітні місяці було поміняно ряд непридатних електричних опор на території старостинського округу. За час мого старостування в селі поміняно 9 аварійних опор по вулиці Садовій та лінію електропередач 2,2 кілометра по вулиці Біловарській. Повірте, що це немала кількість, порівняно із іншими населеними пунктами. І вдалося нам це зробити тільки завдяки розумінню даної ситуації, відповідальності, тісній співпраці із начальником та заступником начальника Тячівського РЕМ Ігоря Іванчишина та Андрія Шваба. Проведено заміну лампочок вуличного освітлення в селі Біловарці в загальній кількості 12 штук, заміна 2 – ох добових таймерів, 1 пускателя – автомата, 1 електричної монтажної скриньки по вулиці Молодіжна,
Хотіла б зараз зупинитися на благоустрою сільського кладовища. Очистили територію від чагарників, вивезли сміття, збирали металічні ліхтарі.
Особливу подяку хочу висловити тим людям, які взяли участь в цьому заході, за взаєморозуміння, підтримку, хто не залишився байдужим до цієї доброї та суспільно – корисної справи, хто знайшов для цього час, доклав власних зусиль для поліпшення благоустрою сільського кладовища, а саме:
ВЕЛИКЕ ЛЮДСЬКЕ СПАСИБІ:
- Протиієрею Михаілу;
- Чорей Івану та Максиму;
- Ковач Володимиру;
- Тимша Івану та Марії;
- Дочинець Василю;
- Дочинець Ганні;
- Синьо Наталії;
- Синьо Евгенію;
- Чорей Андрію;
- Дочинець Миколі.
В центрі села встановлено 2-ві відеокамери, задля дотримання правопорядку. Також відновлено (покрашено) в центрі села зупинку.
Завдяки голові Бедевлянської громади Павлу Бедею було здійснено викладку бруківки на задньому дворику будівлі сільської ради до вбиральні.
Було проведено підсипку щебенем фракції 10/20 вулиць Борканюка та частину вулиці Біловарської біля будинку культури. Всього використано 5 машин щебеню фракції 10/20.
Проведено капітальне прибирання та вивіз сміття з Біловарського будинку культури. Проведено капітальне прибирання території біля будинку культури, підвального приміщення, горища. Проведено часткову покраску фоє будинку культури, облаштовано клумби.
Організовано та проведено прибирання сміття з узбіччь між населеними пунктами село Біловарці – село Бедевля, село Біловарці – село Добрянське.
Проведено прибирання, вирубка чагарника та вивіз сміття на «Облазі» та по вулиці Вайди в селі Біловарці, яке роками було для частини людей тією точкою знесення всього непотребу із своїх домів і було “лицем” певної купки людей, які туди зносили все сміття. Це при тому, що один раз на два тижні організовано вивіз сміття із села! . В кінцевому результаті ми отримали прибрану ділянку, яка тепер нагадує тільки сміттєзвалище.
В центрі села Біловарці встановлено контейнери для пластику та скла, але мені дуже прикро за пасивність наших жителів в даному питанні.
Мною проведено аналіз абонентів села, які уклали договори для вивезення побутових відходів. Чим саме встановлено, що мешканцями села укладено відповідні угоди для вивезення побутових відходів (сміття) в кількості 115 баків, а всього в нашому селі є 351 домогосподарств, що становить 33% населення забезпечено баками.
В квітні місяці всім власникам домогосподарств на території Біловарського старостинського округу Бедевлянської сільської ради, які не уклали угоди для вивезення побутових відходів (сміття) було надіслані повідомлення про подальше укладення таких договорів, але пасивність жителів села вражає (всього укладено договорів 13, придбано сміттєвих мішків 23).
Зробивши аналіз участі жителів села в процесах проведення змін у селі, хочу сказати, що ми мусимо зрозуміти - ніхто крім нас не зробить наше село привабливим. І повірте, що тільки завдяки нам, нашій важкій праці, нашому ентузіазму, ми будемо пожинати плоди нашої злагодженої, згуртованої роботи на благо результативності і благополуччя рідних Біловарців. Так, дуже важко дається все, але потрохи – не все відразу і вагомі позитивні результати очікувані!
Неприємно, але хочу назвати зараз і інше, що жителі багатьох домогосподарств, за п’ять місяців мого старостування, не прийняли жодної участі в процесах проведення змін в громаді!
Крім цього, хочу озвучити ще про одну неприємну річ, яка сталася ввечері 06.01.2021 року на Свят вечір. Невідомі особи пошкодили шляхом взлому щиток вуличного освітлення та відключили вуличне освітлення на вулицях Кубинця, Вайди та Шевченка.
Були неодноразові випадки, після очищення «Облазу» від сміття, люди продовжували викидувати сміття, не потріб з своїх домівок, умивальники і таке інше….
Крім реалізації певних проектів, планів, задумів на мене покладено ще багато обов’язків, які я виконую впродовж усього часу перебування на займаній посаді. Зараз хочу перелічити, чим я займаюся на посаді старости, але настає час, коли розумієш, що людям треба говорити все.
Отже:
- видача довідок, характеристик;
- прийом документів на субсидії від населення;
- рознесення повідомлення про призначення чи відмову в наданні субсидій;
- прийом документів та рознесення повідомлень про нарахування родинам, які мають статус малозабезпечених сімей;
- прийом документів для призначення пенсій;
- контроль за сплатою земельного податку, податку за нерухомість;
- за мною закріплено ведення погосподарських книг: внесення змін по землі, по домогосподарствах, внесення інформації по народжених, померлих, виписаних та приписаних на території села;
- реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання;
- наповнення інформаційних кутків, які знаходяться на автобусних зупинках, необхідною для населення інформацією про життя громади;
- організація та допомога в організації культурних заходів у громаді;
- наповнення інформацією, про життя та діяльність старостинського округу села Біловарці, на сайті Бедевлянська ТГ, в групах Бедевля Біловарці ТГ. При цьому потрібно бути і фотографом і журналістом…;
- прийом громадян з тих чи інших питань;
та багато інших обов’язків.
І хочу сказати, в своїй трудовій діяльності як інколи потрібно стримувати емоції і думати за наслідки своїх дій, а не керуватися емоціями, а потім пожинати плоди своїх діянь, бо через дії декількох людей можуть постраждати сотні людей. І ще хочу сказати, що не буває все відразу, як ми хочемо, всьому свій час і нам потрібно навчитися чекати, хоч не раз здають нерви і емоції керують нами…
Постійно спілкуюся з старостами інших населених пунктів нашого району задля обміну досвіду, своїми досягненнями, обговорення проблем, з якими ми стикаємося при виконанні своїх обов’язків. При виконанні своїх обов’язків надихало тільки те, що не потрібно здаватися, потрібно рухатися вперед, не дивлячись ні нащо, і бути повним розуміння того, які завдання поставлені перед тобою і це завдання одне - працювати чесно і самовіддано на благо своєї громади, свого старостинського округу.
Аналізуючи мою роботу за невеликий час, вкладений трудовий внесок жителів у розвиток громади і взагалі, оцінюючи ситуацію із тим, що ми уже є невід’ємною частиною Бедевлянської територіальної громади, хочеться багато про що говорити уже вголос, а не тільки спостерігати за тим, що відбувається.
Хочу, мабуть, спочатку обумовити свої думки вголос, щодо змін, які відбуваються в країні. Це моя думка, може хибна, але я маю право на її озвучення. Так, країна впевнено крокує до європейського рівня життя. Але ми вже стали учасниками і творцями нової історії країни. Яка це буде історія, плюси і мінуси децентралізації – покаже час…
Я, як староста, хочу щоб ставилися до жителів моєї громади з повагою та розумінням, щоб нам простягали руку взаємодопомоги, щоб не говорили мені, що твоє село немає майбутнього і не варто якісь проекти втілювати в життя…
А зараз хотіла б зупинитися на проблемах, з якими ми зіткнулися, зупинитися на думках “в голос” і побажаннях на цей рік.
Відносно благоустрою кладовища, хотіла наголосити, що гроші здати на благоустрій – це добре, але люди мають розуміти, що працювати на кладовище до нас не прийдуть із сусідніх сіл, а ми самі про це маємо думати. Чому так важко знайти людей, які б зголосилися працювати – обкошувати і прочищати від кущів та чагарників кладовище. Постійно змушені іти працювати одні і ті самі люди.
Я постійно наголошувала і буду надалі цього дотримуватися, що кожна людина, працевлаштована в селі, розуміла, що громада дала їй місце праці і цим робочим місцем треба дорожити, цінити і робити з цього висновки. Кожне робоче місце повинно приносити результат в громаді. Люди, які працюють в селі, мають розуміти, що незамінимих людей немає. А в мене склалося враження, що працівники установ вважають, що вони є якраз і незамінимі… Потрібно розуміти, що дуже багато людей в громаді роками їздять на роботу в районний центр місто Тячів, несуть велику відповідальність за виконання тієї чи іншої роботи і попри все - цінять роботу. А тому я не втомлююся повторювати, що я хочу позитивних результатів і дисципліни на кожному робочому місці в селі. Я вважаю, що люди, які працевлаштовані в селі мають приймати безпосередню участь у сільських заходах та всебічно підтримувати благоустрій села.
До нас постійно приїзджають в село безліч чужих людей, поважні люди і не тільки. Прохання до всіх – дбайте про вигляд села. Від того, якими побачать наші Біловарці чужі люди, наші гості, залежить, що подумають за нас – жителів громади. Естетичний вигляд села – це є наше обличчя!
До всіх звертаюся з великим проханням дбайте, щоб кожного місяця були почищені і покошені узбіччя вздовж території села, щоб по узбіччях доріг не валялося сміття.
Мене болить душа за територію при вїзді та виїзді з села, територія «Облазу».
Дивує поведінка людей в тому випадку, коли ми не вміємо, вагаємося, боїмося, що на нас образяться і не можемо зробити зауваження комусь з оточуючих, не вміємо сприйняти за належне зауваження в свій бік і зробити з цього відповідні висновки:
- коли людина виносить чи вивозить сміття на берег річки чи у ліс - попросити цю людину позбирати сміття назад в мішок;
- коли людина йде вулицею і кидає сміття у кювети - попросити підняти сміття і вкинути у урну для сміття;
- коли хтось із наших односельців не розуміє припнути пса - то дати їм зрозуміти, що вони змушені це зробити, в першу чергу поважаючи самого себе і одночасно подумати про своїх та чужих дітей;
- коли ми не будемо нарікати на школу, клуб, ФАП “поза очі”, або, як кажуть в народі - “загрібати грань чужими руками”, а вирішувати питання відкрито;
Тоді тільки ми станемо гордими своєї громади, жителями громади з високим рівнем культури, бо ми навчимося сприймати правду, яка б вона не була, критику, зауваження у свій бік за належне і реагувати спокійно, роблячи з цього висновки – повірте, нам не потрібно буде звертатися за допомогою в поліцію, соціальні служби чи ще якісь інстанції. Ми просто будемо ставати жителями громади високого інтелекту, які любимо і поважаємо себе, оточуючих навколо себе і всім серцем вболіваємо за своє рідне село Біловарці.
Ще хочу перелічити культурні заходи, які були організовані в нашому селі, а саме 10 травня 2021 року продемонстровано пригодницький фільм “Їжак Сонік» під відкритим небом. 14 травня 2021 року організовано св’ятковий концерт вихованцями Біловарського ЗДО та учнями Біловарського ЗЗСО І-ІІ ступенів. Велике спасибі хочу висловити всім хто організовував дані заходи: Брай Володимиру, Пастернак Апполінарії, Решетар Наталії, Данилич Маріанні, Медвідь Марії, Переганя Марії, Гуменюк Михайлу, Дзвеняк Івану, Дочинець Дмитру.
Щодо плану роботи в громаді на цей рік: плануємо облаштування спортивного майданчика для дозвілля молоді, встановлення флагштоків та багато іншого.
Все це можна буде втілити в життя, як буде мир в країні, будемо здорові, буде співпраця, спонсорська допомога від небайдужих, фінансовий і трудовий внесок самих жителів громади. Пам’ятайте одне, що доля рідного села, його майбутнє, залежить в першу чергу від нашої газдовитості, від нашої активності в проведенні змін в своїй громаді. Пам’ятайте, що разом ми сила, а в згуртованій роботі можна творити чудеса.
Ще раз хочу подякувати за довіру, за підтримку і співпрацю, мене, як старости ВСІМ жителям села, друзям, керівництву територіальної громади, а найбільше вдячна своїй родині, які постійно поряд зі мною і в усьому мене підтримують.
Всім бажаю здоров’я, наснаги та впевненості у завтрашньому дні!!!
А завершити свій звіт хочу словами великого патріота України В’ячеслава Чорновола:
” ОДНАК ШАНИ ЗАСЛУГОВУЄ ТІЛЬКИ ТОЙ, ХТО ШАНУЄ САМОГО СЕБЕ…
БО УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ!!!”