1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
В Україні зареєстровано 158 803 випадки ВІЛ-інфекції, з них 9 769 – у 2023 році
Щороку 1 грудня ми говоримо про боротьбу з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та захворюванням, яке він може викликати – синдром набутого імунодефіциту (СНІД).
Внаслідок СНІДу у світі померло близько 40 мільйонів людей. Минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ. В Україні у 2022 році внаслідок СНІДу померли 1 293 людей, упродовж 2023 (станом на 1 листопада) – ще 1 198.
ВІЛ передається через кров, сперму та прееякулят, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто — чоловіки та жінки через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження при пораненні, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти — під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування.
Кількість випадків ВІЛ-інфікованих в Україні щороку зростає. На 1 листопада 2023 року встановлено 158 803 випадків ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифра може бути більшою, адже кожна четверта людина із ВІЛ не знає про свій діагноз.
Водночас позитивний тест на ВІЛ уже не є вироком. Існує надійний спосіб тримати вірус під контролем за допомогою ліків. Це – антиретровірусна терапія, завдяки якій ВІЛ-інфікована людина може жити довге і повноцінне життя, народжувати здорових дітей і не поширювати вірус серед інших.
У 2023 році АРВ-терапію отримують 121 820 українців, із них 119 730 – це дорослі, 1 990 – діти. 7 500 наших співгромадян із ВІЛ отримують АРВ-терапію у країнах ЄС.
Пам’ятайте, що зараженню ВІЛ запобігають презервативи, гумові рукавички та медичні окуляри, користування стерильними хірургічними інструментами та одноразовими голками. А передачі ВІЛ та розвитку хвороби в разі носійства запобігає антиретровірусна терапія.
❗ Кожен має регулярно проходити тестування на ВІЛ. Воно є безоплатним, і пройти його можна у сімейного лікаря, в кабінеті довіри, в центрі СНІДу або мобільних пунктах для тестування, якщо такі є у вашому населеному пункті. Знайти зручну локацію можна у чат-боті ТестПОРУЧ: http://t.me/HIVfree_bot. Також, при донації крові ви щоразу проходите тестування на ВІЛ та гепатити.
Пройдіть тестування на ВІЛ! Це стосується кожного.